Jump to content

Sophocles MultiSystem Thread


Recommended Posts

Re: Sophocles MultiSystem Thread

..... and you posted the same results 3 times :D
That's one way of boosting your total posts..... I'll have to try it :p Looks good so far, Sophocles.... but you really should follow the rules and update your statistics (number of bets, total staked, profit/loss, yield etc)
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread

Nice going m8 but you missed out on one of your systems "Venlo - NAC Breda" this game you missed and you posted the same results 3 times :D
Hey Chris, My browser has been acting funny. I thought I had posted the results only once. Thanks for pointing out the Venlo game. Pure copy and past accident since Venlo won! So another good result for the PR System V2. Sophocles
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread

That's one way of boosting your total posts..... I'll have to try it :p Looks good so far, Sophocles.... but you really should follow the rules and update your statistics (number of bets, total staked, profit/loss, yield etc)
As mentioned in previous posts, the statistics are in POST No. 1. These are ALWAYS up to date. So if you do not see any stats in a particular post, you can go to the first post of this thread.
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread Weekend Bets (Mar 9-12) Please note: a) The Home Fav System has a TOTAL of 6 bets (3 singles, 3 double). I say this so that no one is confused from my listing of the singles odds next to each of the selections. b) I have placed bets on all of these with the exception of Wolfsberg and Schalke (first 2 bets of Stargate). I have stated these bets however as the system chose them. As I have stated in the past several times I don't always bet on all the system selections. Good Luck! [TABLE=width: 383]

[TR] [TD=colspan: 3]OVERS System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Dynamo Dresden v Ingolstadt[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.850[/TD] [/TR] [TR] [TD]Saarbrucken v Bielefeld [/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.950[/TD] [/TR] [TR] [TD]Bolton v QPR[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.850[/TD] [/TR] [TR] [TD]Wolverhampton v Blackburn[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.727[/TD] [/TR] [TR] [TD]Peterborough v Blackpool[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.700[/TD] [/TR] [TR] [TD]Carlisle v Bury[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.720[/TD] [/TR] [TR] [TD]Malaga v Levante[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.800[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Singles:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [/TR] [TR] [TD]Montpellier v Caen[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.533[/TD] [/TR] [TR] [TD]Greuther Furth v Alemannia Aachen[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.400[/TD] [/TR] [TR] [TD]Sturm Graz v Wiener Neustadt[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.570[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double No. 1:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [/TR] [TR] [TD]Bayern Munich v Hoffenheim[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.250[/TD] [/TR] [TR] [TD]Porto v Academica[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.140[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double No. 2:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [/TR] [TR] [TD]Linfield v Carrick Rangers[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.140[/TD] [/TR] [TR] [TD]Partizan v Sloboda Sevojno[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.200[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double No. 3:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [/TR] [TR] [TD]Sporting Braga v Leira[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.222[/TD] [/TR] [TR] [TD]Olympiakos Piraeus v Aris[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.285[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home HighOdds:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Brest - Bordeaux[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.000[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2[/TD] [/TR] [TR] [TD]Palermo - Roma[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.700[/TD] [/TR] [TR] [TD]Karabukspor- MP Antalyaspor[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.200[/TD] [/TR] [TR] [TD]Rio Ave - Vitoria de Setubal[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.100[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania[/TD] [/TR] [TR] [TD]Sporting Gijon v Sevilla[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.300[/TD] [/TR] [TR] [TD]Osasuna v Athletic Bilboa[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.800[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Stargate:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Wolfsburg - Bayer Leverkusen[/TD] [TD]Away[/TD] [TD]2.370[/TD] [/TR] [TR] [TD]Schalke 04 - Hamburger SV[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.830[/TD] [/TR] [TR] [TD]Trabzonspor - Sivasspor[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.800[/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread RESULTS (See post 1 for overall stats): [TABLE=width: 447]

[TR] [TD=colspan: 3]OVERS System: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Dynamo Dresden v Ingolstadt [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.850 [/TD] [TD]LOST [/TD] [/TR] [TR] [TD]Saarbrucken v Bielefeld [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.950 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD]Bolton v QPR [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.850 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD]Wolverhampton v Blackburn [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.727 [/TD] [TD]LOST [/TD] [/TR] [TR] [TD]Peterborough v Blackpool [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.700 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD]Carlisle v Bury [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.720 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD]Malaga v Levante [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.800 [/TD] [TD]LOST [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Singles: [/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Montpellier v Caen [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.533 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD]Greuther Furth v Alemannia Aachen [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.400 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD]Sturm Graz v Wiener Neustadt [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.570 [/TD] [TD]LOST [/TD] [/TR] [TR] [TD]Double No. 1: [/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD]LOST [/TD] [/TR] [TR] [TD]Bayern Munich v Hoffenheim [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.250 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Porto v Academica [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.140 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Double No. 2: [/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD]LOST [/TD] [/TR] [TR] [TD]Linfield v Carrick Rangers [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.140 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Partizan v Sloboda Sevojno [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.200 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Double No. 3: [/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD]Sporting Braga v Leira [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.222 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Olympiakos Piraeus v Aris [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.285 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home HighOdds: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Brest - Bordeaux [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]3.000 [/TD] [TD]LOST [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Palermo - Roma [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.700 [/TD] [TD]LOST [/TD] [/TR] [TR] [TD]Karabukspor- MP Antalyaspor [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.200 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD]Rio Ave - Vitoria de Setubal [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.100 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Sporting Gijon v Sevilla [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]3.300 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD]Osasuna v Athletic Bilboa [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.800 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Stargate: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Wolfsburg - Bayer Leverkusen [/TD] [TD]Away [/TD] [TD]2.370 [/TD] [TD]LOST [/TD] [/TR] [TR] [TD]Schalke 04 - Hamburger SV [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.830 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [TR] [TD]Trabzonspor - Sivasspor [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.800 [/TD] [TD]WON [/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread SYSTEM BETS (MAJORITY ARE FOR MARCH 16-19): [TABLE=width: 393]

[TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania [/TD] [/TR] [TR] [TD]Levante v Villarreal [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.400 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Mallorca v Atletico Madrid [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]3.000 [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home HighOdds: [/TD] [/TR] [TR] [TD]Excelsior - Roda [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]3.500 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Venlo - NEC Nijmegen [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]3.000 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Augsburg - Mainz 05 [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.950 [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Levante - Villarreal [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.400 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Nurnberg - Wolfsburg [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.050 [/TD] [/TR] [/TABLE] [TABLE=width: 393] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System: [/TD] [/TR] [TR] [TD]Borussia Dortmund - Werder Bremen [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.350 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Deportivo La C - Alcoyano [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.350 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Manchester City - Chelsea [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.830 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Double: Metalist & Shakhtar Donetsk [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.425 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Double: AZ Akmaar & Benfica [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.406 [/TD] [/TR] [/TABLE] [TABLE=width: 393] [TR] [TD=colspan: 3]OVERS System: [/TD] [/TR] [TR] [TD]Parma v AC Milan [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]2.000 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Accrington Stanley v Northampton [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.800 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Bury v Wycombe [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.700 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Colchester v Huddersfield [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.850 [/TD] [/TR] [TR] [TD]D Coruna v Alcoyano [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.950 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Hannover 96 v Cologne [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.850 [/TD] [/TR] [TR] [TD]Hamburg v SC Freiburg [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.700 [/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread Last weekend was great. All systems produced, with high honors going to Home HighOdds and honors to Viva Espania. [TABLE=width: 457]

[TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Levante v Villarreal[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.400[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Mallorca v Atletico Madrid[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.000[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home HighOdds:[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Excelsior - Roda[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.500[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Venlo - NEC Nijmegen[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.000[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD]Augsburg - Mainz 05[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.950[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Levante - Villarreal[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.400[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Nurnberg - Wolfsburg[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.050[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System:[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Borussia Dortmund - Werder Bremen [/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.350[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Deportivo La C - Alcoyano [/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.350[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Manchester City - Chelsea[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.830[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double: Metalist & Shakhtar Donetsk[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.425[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double: AZ Akmaar & Benfica[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.406[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]OVERS System:[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Parma v AC Milan[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]2.000[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD]Accrington Stanley v Northampton[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.800[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Bury v Wycombe[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.700[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Colchester v Huddersfield[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.850[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD]D Coruna v Alcoyano[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.950[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Hannover 96 v Cologne[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.850[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Hamburg v SC Freiburg[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.700[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread SYSTEM BETS (March 23-26th) To avoid any confusion, please note that the Home Favourites System has a total of 7 bets (4 singles and 3 doubles). I hope we can get a repeat of last week :) [TABLE=width: 393]

[TR] [TD=colspan: 3]Stargate System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Schalke 04 - Bayer Leverkusen[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.950[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2[/TD] [/TR] [TR] [TD]Genoa - Fiorentina[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.400[/TD] [/TR] [TR] [TD]Karabukspor - Kayserispor[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.000[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home HighOdds:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Excelsior - Groningen[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.300[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania[/TD] [/TR] [TR] [TD]Espanyol - Malaga[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.400[/TD] [/TR] [TR] [TD]Granada - Sevilla[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.000[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]OVERS System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Bolton - Blackburn[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.750[/TD] [/TR] [TR] [TD]Chelsea - Tottenham[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.750[/TD] [/TR] [TR] [TD]AFC Wimbledon - Burton Albion[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.750[/TD] [/TR] [TR] [TD]Crawley Town - Rotherham[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.850[/TD] [/TR] [TR] [TD]FSV Mainz 05 - Hertha Berlin[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.909[/TD] [/TR] [TR] [TD]Werder Bremen - FC Augsburg[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.720[/TD] [/TR] [TR] [TD]Bochum - Ingolstadt[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.800[/TD] [/TR] [TR] [TD]Dynamo Dresden - 1860 Munchen[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.750[/TD] [/TR] [TR] [TD]Barcelona B - Alcoyano[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.700[/TD] [/TR] [TR] [TD]Napoli - Catania[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.800[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Singles:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [/TR] [TR] [TD]Sporting Braga [/TD] [TD]Home[/TD] [TD=align: right]1.330[/TD] [/TR] [TR] [TD]Deportivo La Corunia[/TD] [TD]Home[/TD] [TD=align: right]1.615[/TD] [/TR] [TR] [TD]Fenerbahce[/TD] [TD]Home[/TD] [TD=align: right]1.660[/TD] [/TR] [TR] [TD]Galatasaray[/TD] [TD]Home[/TD] [TD=align: right]1.720[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 1:[/TD] [TD] [/TD] [TD=align: right]1.434[/TD] [/TR] [TR] [TD]Real Madrid[/TD] [TD]Home[/TD] [TD=align: right]1.120[/TD] [/TR] [TR] [TD]AZ Alkmaar[/TD] [TD]Home[/TD] [TD=align: right]1.280[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 2:[/TD] [TD] [/TD] [TD=align: right]1.464[/TD] [/TR] [TR] [TD]Levski Sofia[/TD] [TD]Home[/TD] [TD=align: right]1.200[/TD] [/TR] [TR] [TD]Slovan Bratislava [/TD] [TD]Home[/TD] [TD=align: right]1.220[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 3:[/TD] [TD] [/TD] [TD=align: right]1.450[/TD] [/TR] [TR] [TD]Bayern Munich[/TD] [TD]Home[/TD] [TD=align: right]1.160[/TD] [/TR] [TR] [TD]Olympiakos[/TD] [TD]Home[/TD] [TD=align: right]1.250[/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread RESULTS: Overall slightly down for the weekend. A flat EUR 5 on all bets (which is what I did) resulted in a -4 overall. If 1 more bet would have been a winner than the weekend would have been positive. In any case, this small loss is acceptable. Every week can't be a home run :) For overall results of all systems, please see post 1. [TABLE=width: 457]

[TR] [TD=colspan: 3]Stargate System:[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Schalke 04 - Bayer Leverkusen[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.950[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Genoa - Fiorentina[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.400[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD]Karabukspor - Kayserispor[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.000[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home HighOdds:[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Excelsior - Groningen[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.300[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Espanyol - Malaga[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.400[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD]Granada - Sevilla[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.000[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]OVERS System:[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Bolton - Blackburn[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.750[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Chelsea - Tottenham[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.750[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD]AFC Wimbledon - Burton Albion[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.750[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Crawley Town - Rotherham[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.850[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]FSV Mainz 05 - Hertha Berlin[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.909[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Werder Bremen - FC Augsburg[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.720[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD]Bochum - Ingolstadt[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.800[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD]Dynamo Dresden - 1860 Munchen[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.750[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD]Barcelona B - Alcoyano[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.700[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Napoli - Catania[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.800[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System:[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Singles:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Sporting Braga [/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.330[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Deportivo La Corunia[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.615[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Fenerbahce[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.660[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Galatasaray[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.720[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 1:[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.434[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Real Madrid[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.120[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]AZ Alkmaar[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.280[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 2:[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.464[/TD] [TD]LOST[/TD] [/TR] [TR] [TD]Levski Sofia[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.200[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Slovan Bratislava [/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.220[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 3:[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.450[/TD] [TD]WON[/TD] [/TR] [TR] [TD]Bayern Munich[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.160[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Olympiakos[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.250[/TD] [TD][/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread Below are total Results to date of using system bets with a flat betting amount. I think I'll start posting total results within the thread in, in addition to my practice of posting the total results in POST No.1. This will probably help both me and any readers to see how the performance changes over time vs just seeing the final total result in post 1. [TABLE=width: 327]

[TR] [TD]Systems Summary[/TD] [TD]Bets[/TD] [TD]Strike[/TD] [TD]Yield[/TD] [/TR] [TR] [TD]Stargate[/TD] [TD]30[/TD] [TD]57%[/TD] [TD]15%[/TD] [/TR] [TR] [TD]PR System V2[/TD] [TD]41[/TD] [TD]54%[/TD] [TD]19%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Home Favourites[/TD] [TD]47[/TD] [TD]70%[/TD] [TD]6%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Overs System[/TD] [TD]65[/TD] [TD]63%[/TD] [TD]14%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Home HighOdds[/TD] [TD]8[/TD] [TD]50%[/TD] [TD]91%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Viva Espania[/TD] [TD]14[/TD] [TD]50%[/TD] [TD]39%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Discontinued:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [/TR] [TR] [TD]Away System[/TD] [TD]7[/TD] [TD]29%[/TD] [TD]19%[/TD] [/TR] [TR] [TD]PR System V1[/TD] [TD]54[/TD] [TD]48%[/TD] [TD]-4%[/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread WEEKEND SYSTEM BETS (MAR 30-APR 1) Please note that the Home Fav System is a total of 6 bets (2 singles, 3 doubles, 1 trible). [TABLE=width: 393]

[TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2[/TD] [/TR] [TR] [TD]Werder Bremen - Mainz 05[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.100[/TD] [/TR] [TR] [TD]Nacional - Rio Ave[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.100[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home HighOdds:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Newcastle - Liverpool[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.900[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]OVERS System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Karlsruher SC - Union Berlin[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.720[/TD] [/TR] [TR] [TD]Burghausen - Sandhausen[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]2.050[/TD] [/TR] [TR] [TD]Valencia - Levante[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.800[/TD] [/TR] [TR] [TD]Fulham - Norwich City[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.720[/TD] [/TR] [TR] [TD]Wolverhampton - Bolton[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.720[/TD] [/TR] [TR] [TD]Carlisle Utd - Huddersfield[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.850[/TD] [/TR] [TR] [TD]Crewe Alexandra - Northampton[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.750[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Singles:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [/TR] [TR] [TD]Panathinaikos[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.800[/TD] [/TR] [TR] [TD]Swindon Town[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.530[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 1:[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.478[/TD] [/TR] [TR] [TD]Borussia Dortmund[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.285[/TD] [/TR] [TR] [TD]Dynamo Kyiv[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.150[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 2:[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.690[/TD] [/TR] [TR] [TD]Metalist[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.300[/TD] [/TR] [TR] [TD]Dinamo Zagreb[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.300[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 3:[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.473[/TD] [/TR] [TR] [TD]Celtic[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.360[/TD] [/TR] [TR] [TD]PSV[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.083[/TD] [/TR] [TR] [TD]Trible:[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.571[/TD] [/TR] [TR] [TD]Porto[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.160[/TD] [/TR] [TR] [TD]Man City[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.220[/TD] [/TR] [TR] [TD]Barcelona[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.110[/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread [TABLE=width: 421]

[TR] [TD=colspan: 3]RESULTS [TABLE=width: 327] [TR] [TD]Systems Summary [/TD] [TD]Bets [/TD] [TD]Strike [/TD] [TD]Yield [/TD] [/TR] [TR] [TD]Stargate [/TD] [TD]30 [/TD] [TD]57% [/TD] [TD]15% [/TD] [/TR] [TR] [TD]PR System V2 [/TD] [TD]43 [/TD] [TD]53% [/TD] [TD]18% [/TD] [/TR] [TR] [TD]Home Favourites [/TD] [TD]53 [/TD] [TD]68% [/TD] [TD]3% [/TD] [/TR] [TR] [TD]Overs System [/TD] [TD]72 [/TD] [TD]61% [/TD] [TD]10% [/TD] [/TR] [TR] [TD]Home HighOdds [/TD] [TD]9 [/TD] [TD]56% [/TD] [TD]102% [/TD] [/TR] [TR] [TD]Viva Espania [/TD] [TD]14 [/TD] [TD]50% [/TD] [TD]39% [/TD] [/TR] [TR] [TD]Discontinued: [/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Away System [/TD] [TD]7 [/TD] [TD]29% [/TD] [TD]19% [/TD] [/TR] [TR] [TD]PR System V1 [/TD] [TD]54 [/TD] [TD]48% [/TD] [TD]-4% [/TD] [/TR] [/TABLE] PR System Version 2[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Werder Bremen - Mainz 05 [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.100 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD]Nacional - Rio Ave [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.100 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home HighOdds: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Newcastle - Liverpool [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.900 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]OVERS System: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Karlsruher SC - Union Berlin [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.720 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD]Burghausen - Sandhausen [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]2.050 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD]Valencia - Levante [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.800 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD]Fulham - Norwich City [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.720 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Wolverhampton - Bolton [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.720 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Carlisle Utd - Huddersfield [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.850 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Crewe Alexandra - Northampton [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.750 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Singles: [/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Panathinaikos [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.800 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Swindon Town [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.530 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 1: [/TD] [TD][/TD] [TD]1.478 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD]Borussia Dortmund [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.285 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Dynamo Kyiv [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.150 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 2: [/TD] [TD][/TD] [TD]1.690 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD]Metalist [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.300 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Dinamo Zagreb [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.300 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 3: [/TD] [TD][/TD] [TD]1.473 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Celtic [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.360 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]PSV [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.083 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Trible: [/TD] [TD][/TD] [TD]1.571 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD]Porto [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.160 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Man City [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.220 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Barcelona [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.110 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread SYSTEM BETS (Weekend & MidWeek) Please note that the Home Fav System shows only 4 bets (3 singles and 1 trible). Also some bets are mid next week. [TABLE=width: 393]

[TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Singles:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [/TR] [TR] [TD]Montpelier[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.450[/TD] [/TR] [TR] [TD]Panathinaikos[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.450[/TD] [/TR] [TR] [TD]Deportivo La Corunia[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.363[/TD] [/TR] [TR] [TD]Trible:[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.597[/TD] [/TR] [TR] [TD]Bayern Munich[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.111[/TD] [/TR] [TR] [TD]Loko Plovdiv[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.250[/TD] [/TR] [TR] [TD]Ludogorets[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.150[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2[/TD] [/TR] [TR] [TD]Atalanta - Siena[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.400[/TD] [/TR] [TR] [TD]Maritimo - Nacional[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.050[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home HighOdds:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Venlo - Vitesse[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.500[/TD] [/TR] [TR] [TD]Waalwijk - PSV Eindhoven[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]5.500[/TD] [/TR] [TR] [TD]Roda - Feyenoord[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.300[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania[/TD] [/TR] [TR] [TD]Levante - Atletico Madrid[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.000[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]OVERS System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Watford - Blackpool[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.700[/TD] [/TR] [TR] [TD]AFC Wimbledon - Rotherham[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.800[/TD] [/TR] [TR] [TD]Bradford - Southend Utd[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.950[/TD] [/TR] [TR] [TD]Dagenham & R - Burton Albion[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.900[/TD] [/TR] [TR] [TD]Unterhaching - Bielefeld[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.800[/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread Some SYSTEM BETS for the weekend: [TABLE=width: 393]

[TR] [TD=colspan: 3]OVERS System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Leverkusen - Hertha Berlin[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.700[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Dynamo Kyiv & Bayern Munich[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.540[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2[/TD] [/TR] [TR] [TD]Palermo - Parma[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.250[/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread Well done last night mate. Great win with Waaljiwk and unlucky with Granada (traded very low when 2-0). Home Highodds seems to really be producing the goods. I do something similar in that I have a bot which lays odds on away favourites when priced between 1.5 and 2. It has been marginally profitable but I think with adding some extra filters could be a real winner.

Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread Thanks sward! HHighodds is indeed producing the goods. Fewer picks but veru effective and efficient. It has bet 80% less than the Overs System but has produced 2x the profit. Viva Espania has also been quite good as well. About the same amount of profit as overs with about 75% fewer bets.

Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread RESULTS Results for bets posting in 48,49,50 are shown below: [TABLE=width: 421]

[TR] [TD]BETS FROM POST No. 48 [/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Singles: [/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Montpelier [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.450 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Panathinaikos [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.450 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Deportivo La Corunia [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.363 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Trible: [/TD] [TD][/TD] [TD]1.597 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Bayern Munich [/TD] [TD][/TD] [TD]1.111 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Loko Plovdiv [/TD] [TD][/TD] [TD]1.250 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Ludogorets [/TD] [TD][/TD] [TD]1.150 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Atalanta - Siena [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.400 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD]Maritimo - Nacional [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.050 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home HighOdds: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Venlo - Vitesse [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]3.500 [/TD] [TD]L[/TD] [/TR] [TR] [TD]Waalwijk - PSV Eindhoven [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]5.500 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Roda - Feyenoord [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]3.300 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Levante - Atletico Madrid [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]3.000 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]OVERS System: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Watford - Blackpool [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.700 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD]AFC Wimbledon - Rotherham [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.800 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD]Bradford - Southend Utd [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.950 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD]Dagenham & R - Burton Albion [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.900 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD]Unterhaching - Bielefeld [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.800 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]BETS FROM POST No. 49 [/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Granada - Bilbao [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.870 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]BETS FROM POST No. 50 [/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]OVERS System: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Leverkusen - Hertha Berlin [/TD] [TD]OVER [/TD] [TD]1.700 [/TD] [TD]W [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System: [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Dynamo Kyiv & Bayern Munich [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]1.540 [/TD] [TD]L [/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2 [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Palermo - Parma [/TD] [TD]Home [/TD] [TD]2.250 [/TD] [TD]Suspended [/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread Overall Results: [TABLE=width: 327]

[TR] [TD]Systems Summary[/TD] [TD]Bets[/TD] [TD]Strike[/TD] [TD]Yield[/TD] [/TR] [TR] [TD]Stargate[/TD] [TD]30[/TD] [TD]57%[/TD] [TD]15%[/TD] [/TR] [TR] [TD]PR System V2[/TD] [TD]45[/TD] [TD]51%[/TD] [TD]13%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Home Favourites[/TD] [TD]58[/TD] [TD]69%[/TD] [TD]4%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Overs System[/TD] [TD]78[/TD] [TD]60%[/TD] [TD]8%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Home HighOdds[/TD] [TD]12[/TD] [TD]50%[/TD] [TD]97%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Viva Espania[/TD] [TD]16[/TD] [TD]50%[/TD] [TD]40%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Discontinued:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [/TR] [TR] [TD]Away System[/TD] [TD]7[/TD] [TD]29%[/TD] [TD]19%[/TD] [/TR] [TR] [TD]PR System V1[/TD] [TD]54[/TD] [TD]48%[/TD] [TD]-4%[/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread WEEKEND BETS: [TABLE=width: 393]

[TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania[/TD] [/TR] [TR] [TD]Osasuna - Malaga[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.100[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2[/TD] [/TR] [TR] [TD]Real Sociedad - Villarreal[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.300[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Singles:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [/TR] [TR] [TD]Deportivo La Corunia[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.700[/TD] [/TR] [TR] [TD]CSKA Sofia[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.400[/TD] [/TR] [TR] [TD]Loko Plovdiv[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.700[/TD] [/TR] [TR] [TD]Montpelier[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.450[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 1[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.482[/TD] [/TR] [TR] [TD]Benfica[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.300[/TD] [/TR] [TR] [TD]Porto[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.140[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 2[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.543[/TD] [/TR] [TR] [TD]Sh Donetsh[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.160[/TD] [/TR] [TR] [TD]PSV[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.330[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]OVERS System:[/TD] [/TR] [TR] [TD]Fulham - Wigan Athletic[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.800[/TD] [/TR] [TR] [TD]Crewe Alexandra - Cheltenham Town[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]2.000[/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread Sorry guys, I've been really busy this week so haven't had time to update or to look into this weekend's games. Quickly updated Spain though and took the following bet: Viva Espania System: Betis - Athelico Home @ 3.20 Also, while not a system bet, I really like Bayern to beat Chelsea @ 1.72. Putting 20 down on that one :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Re: Sophocles MultiSystem Thread Much much delayed results of above 2 posts. Got busy with work and other stuff and stopped betting as it was end of season. [TABLE=width: 421]

[TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Osasuna - Malaga[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.100[/TD] [TD]L[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]PR System Version 2[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Real Sociedad - Villarreal[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]2.300[/TD] [TD]L[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Home Favourites System:[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Singles:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Deportivo La Corunia[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.700[/TD] [TD]W[/TD] [/TR] [TR] [TD]CSKA Sofia[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.400[/TD] [TD]W[/TD] [/TR] [TR] [TD]Loko Plovdiv[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.700[/TD] [TD]W[/TD] [/TR] [TR] [TD]Montpelier[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.450[/TD] [TD]W[/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 1[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.482[/TD] [TD]W[/TD] [/TR] [TR] [TD]Benfica[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.300[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Porto[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.140[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Double 2[/TD] [TD] [/TD] [TD]1.543[/TD] [TD]W[/TD] [/TR] [TR] [TD]Sh Donetsh[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.160[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]PSV[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]1.330[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]OVERS System:[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Fulham - Wigan Athletic[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]1.800[/TD] [TD]W[/TD] [/TR] [TR] [TD]Crewe Alexandra - Cheltenham Town[/TD] [TD]OVER[/TD] [TD]2.000[/TD] [TD]L[/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD=colspan: 3]Viva Espania[/TD] [TD][/TD] [/TR] [TR] [TD]Betis - Atletico Madrid[/TD] [TD]Home[/TD] [TD]3.200[/TD] [TD]L[/TD] [/TR] [/TABLE]
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread Total Results for my first year 2011-12 are: [TABLE=width: 327]

[TR] [TD]Systems Summary[/TD] [TD]Bets[/TD] [TD]Strike[/TD] [TD]Yield[/TD] [/TR] [TR] [TD]Stargate[/TD] [TD]30[/TD] [TD]57%[/TD] [TD]15%[/TD] [/TR] [TR] [TD]PR System V2[/TD] [TD]46[/TD] [TD]50%[/TD] [TD]10%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Home Favourites[/TD] [TD]64[/TD] [TD]72%[/TD] [TD]9%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Overs System[/TD] [TD]80[/TD] [TD]60%[/TD] [TD]8%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Home HighOdds[/TD] [TD]12[/TD] [TD]50%[/TD] [TD]97%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Viva Espania[/TD] [TD]18[/TD] [TD]44%[/TD] [TD]25%[/TD] [/TR] [TR] [TD]Discontinued:[/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [TD] [/TD] [/TR] [TR] [TD]Away System[/TD] [TD]7[/TD] [TD]29%[/TD] [TD]19%[/TD] [/TR] [TR] [TD]PR System V1[/TD] [TD]54[/TD] [TD]48%[/TD] [TD]-4%[/TD] [/TR] [/TABLE] See you all next season! I'll be back in Nov/Dec '12 MY ONLY COMMENT IS REGARDING THIS WEBSITE. I RECOMMEND THAT THE IDIOTS WHO DECIDED TO CHANGE THE FORMAT OF THE WEBSITE FIRST CONSIDER HOW IT AFFECTS THE USERS BEFORE MAKING STUPID CHANGES. ANYONE WITH A DECENT SYSTEM USES A SPREADSHEET TO MAKE HIS/HER CALCULATIONS SO COPY/PASTE SHOULD BE MADE AS EASY AS POSSIBLE NOT HARDER!
Link to comment
Share on other sites

Re: Sophocles MultiSystem Thread

MY ONLY COMMENT IS REGARDING THIS WEBSITE. I RECOMMEND THAT THE IDIOTS WHO DECIDED TO CHANGE THE FORMAT OF THE WEBSITE FIRST CONSIDER HOW IT AFFECTS THE USERS BEFORE MAKING STUPID CHANGES. ANYONE WITH A DECENT SYSTEM USES A SPREADSHEET TO MAKE HIS/HER CALCULATIONS SO COPY/PASTE SHOULD BE MADE AS EASY AS POSSIBLE NOT HARDER!
+1.000.000.000.000.000.000.000 APPROVE. I also said something like this in my thread, but it seems like there is no one listening. IT IS SO STUPID TO CHANGE FROM SOMETHING GOOD TO SOMETHING INCREDIBLE BAD!!! Hope someone hears, and maybe make a poll to see how the users get this change. After all is US, THE USERS, WHO MAKE THE SITE WHAT IT IS!!! I almost though about quitting to post here, because of the difficulties. After all we already spend a lot of time to keep our systems, we shouldn't spend even more on posting.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...